زمان شیمی کنکور یکی از عواملی است که حتما باید توسط داوطلبان در نظر گرفته شود تا بتوانند با بهترین مدیریت زمان در کوتاه ترین مدت زمان درست را انتخاب کنند. شیمی از درس های مشترک در بین دو گروه تجربی و ریاضی می باشد که مقدار ضریب آن با توجه به هر زیر گروه متفاوت است. تعداد سوالات آن در بین هر دو گروه 35 است و به عنوان آخرین درس در دفترچه اختصاصی می باشد. در ادامه از این مطلب موسسه آموزشی حرف آخر، شما را با زمان پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور تجربی و ریاضی و زمان هر سوال شیمی در کنکور آشنا می کنیم.

نوع سوالات شیمی کنکور 1400

بدون شک شما برای رسیدن به موفقیت در این درس باید به کمیت و کیفیت مطالعه خود توجه کافی داشته باشید. شما برای گرفتن بهترین نتیجه باید دانشگاه و رشته ای دلخواه تان را در نظر بگیرید و بعد با توجه به میزان ضریبش میزان مطالعه خود را معین کنید. در ادامه شما را تیپ های مختلف سوالات درس شیمی اشنا می کنیم تا از این طریق بتوانید زمان پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور را مشخص کنید.

مسائل محاسباتی

در کل حدود 30 درصد سوالت شیمی در کنکور از این نوع است. مباحثی مانند ترمودینامیک، استوکیومتری، تعادل, اسید و باز این مدل هستند. بدون شک پاسخ گویی به این سوالات زمان بر است پس شما باید مقداری زمان برای این بخش ذخیره کنید. برای تسلط کامل به این نوع سوالات و کوتاه کردن زمان تست شیمی در کنکور، از قبل تست بزنید تا با مدل سوالات آن آشنایی کامل پیدا کنید.

سوالات حفظی

برای پاسخ گویی به سوالات این بخش باید متن کتاب را به صورت کامل حفظ کنید و در زمان مطالعه آن ها را خلاصه برداری کنید. مباحثی مانند خواص عناصر، نظریه ها و… شامل این نوع هستند. شما با تسلط کامل به مباحث این بخش می توانید در کوتاه ترین زمان به آن ها پاسخ دهید.

سوالات تحلیلی- مفهومی شیمی کنکور

مسائلی مانند تجزیه و ترکیب، سوختن، اکسایش و پر شدن اوربیتال ها از این نوع سوالات است. برای پاسخ گویی به این نوع سوالات باید تسلط کامل بر نمودار و شکل های کتاب داشته باشید تا بتوانید مدت زمان شیمی کنکور را بهتر مدیریت کنید.

جدول تناوبی

حروف الفبای شیمی کنکور جدول تناوبی آن است. شما باید جزئیات عناصر مهم را بدانید و شما می توانید در برنامه روزانه خود این جدول را مرور کنید. شما برای حفظ کردن راحت تر آن می توانید اتم ها و عناصر آن را کد گذاری کنید. در این میان عناصر دارای عدد اتمی بین 19 تا 36 از عناصر مهم و پر سوال است.

زمان شیمی در کنکور

حال با آشنایی کلی با سوالات درس شیمی در کنکور باید برنامه درستی برای زمان هر تست در کنکور داشته باشید. به طور کلی شما برای پاسخگویی به 35 سوال شیمی در کنکور، 35 دقیقه فرصت دارید. یعنی زمان هر تست شیمی در کنکور یک دقیقه می باشد.

شما برای مدیریت بهتر زمان خود می توانید ابتدا از سوالات حفظی و آسان شروع کنید و سوالات که بلد نیستید و وقت گیر هستند را علامت بزنید، سپس بعد از پاسخ دادن به سوالات راحت می توانید در مدت زمان ذخیره شده برای پاسخ گویی به بقیه سوالات استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: چگونه شیمی کنکور را صد بزنیم؟

بهترین منابع کمک آموزشی شیمی کنکور 1400

داوطلبان گروه تجربی و ریاضی باید درس شیمی را جدی بگیرند. بررسی ها نشان می دهد که افرادی که در این درس درصد خوبی را کسب کرده اند به راحتی توانسته اند رتبه خوبی بیاورند. در این میان برای موفقیت نمی توان فقط به کتاب درسی اکتفا کرد. مطالعه منابعی مانند شیمی حرف آخر جامع، مسائل شیمی 10، 11 و 12 جامع به همراه کتاب و شیمی 6040 حرف آخر می تواند کمک زیادی در مدیریت زمان شیمی کنکور به شما کند. شما می توانید این منابع را با تخفیف عالی از سایت موسسه آموزشی حرف آخر به صورت اینترنتی خریداری کنید.