چگونه شیمی کنکور را صد بزنیم: ممکن است خیلی از داوطلبان 100 زدن شیمی را غیر ممکن بدانند، اما ما در این مقاله از سایت آموزشی حرف آخر شما را با روش های اشنا می کنیم که این کار برایتان محال نباشد. تجربه نشان داده است که کتاب درسی بهترین و مرجع ترین منبع مطالعه برای شماست، پس قبل از هر چیزشما باید تسلط کامل به محتوای آن داشته باشید. بعد از تمرکز روی آن باید از روش های مطالعه درست و مرور استفاده کنید تا بتوانید درس شیمی را با درصد بالای بزنید. در ادامه شما را با این شیوه ها آشنا می کنیم.

تیپ بندی سوالات شیمی کنکور

درس شیمی از مهم ترین درس ها برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی است. در حالت کلی نحوه سوالات کنکور آن به صورت سوال حفظی/ مفهومی و محاسباتی است. هر کدام از این نمونه ها دارای زیر بخش های مختلفی هستند.

حفظیات درس شیمی

این درس نیز مانند درس های دیگر دارای مطالب مفهومی است و داوطلبان باید مفاهیم آن را به خوبی یاد بگیرند. برای رسیدن به تسلط در این بخش بهتر است که مطالب کتاب درسی رابه خوبی مطالعه کنید. اگر شما یان کار را روزانه انجام دهید و آن را مرورکنید موجب تسلط و تمرکز هرچه بیشتر شما بر روی مطالب می شود. شما می توانید از منبع مفاهیم شیمی دهم و یازدهم و مفاهیم شیمی دوازدهم حرف آخر برای رسیدن به این تسلط استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: بودجه بندی شیمی کنکور

محاسبات و فرمول های شیمی

این درس از جمله درس های است که فرمول های زیادی دارد و قاعدتا حفظ تمام آن ها کار سختی است. شما برای یادگیری فرمول های آن بهتر است که از الگو استفاده کنید. در این میان موسسه آموزشی حرف اخر با در اختیار گذاشتن منبع مسائل شیمی 10، 11 و 12 جامع کار را برای شما کنکورهای عزیز راحت کرده است.

چگونه شیمی را 100 بزنیم؟

مطالعه سطحی

در ابتدا شما باید به درک کلی در مورد موضوع برسید ولی در نکات و جزئیات سردرگم نشوید، مانند مطالعه یک روزنامه. تیترها و مطالب مهم را می توانید هایلایت کنید ولی زمان زیادی صرف آن نکنید.

یادگیری

این مرحله در واقع از مهم ترین بخش ها و قسمت های مطالعه است. در این مرحله شما می توانید از جزوات و کتاب های کمک آموزشی مانند شیمی حرف آخر جامع کمک بگیرید. شما نباید اصلا عجله کنید و باید اجازه بدهید تا مطالب به خوبی در ذهن شما بنشیند. برای این کار می توانید از حاشیه نویسی و هایلت کردن قسمت های مهم و توجه عمیق تر به هایلات ها و نکات قبلی کمک بگیرید.

تمرین و تست زنی

شما باید این مرحله را جدی بگیرید و با تمرین و مرور بتوانی به تسلط کافی برسید. برای ان کار می توانید از تست های کنکور سراسری، آزمون های آزمایشی و کتاب های کمک آموزشی استفاده کنید. در قسمت سوالات محاسباتی باید تمرین بیشتری داشته باشید. تست زدن روزانه در مباحث محاسباتی (به خصوص مطالبی را که تسلط دارید) را فراموش نکنید. در ضمن به مدیریت زمان در زمان حل برای رسیدن به زمان استانداردر کنکور را در نظر بگیرید.

در ادامه شما را با لیستی از اصول مطالعه صحیح این درس برای 100 زدن شیمی آشنا می کنیم:

  • درک درست مطالب و مفاهیم
  • یاداشت برداری و نت برداری
  • تصویرسازی
  • ابتدا یادگیری مباحث سخت شیمی
  • استفاده از الگوی مرتبط با درس
  • تکرار و تمرین مداوم مطالب و مباحث
  • استفاده از روش های درست تست زنی

چگونه درصد شیمی را بالا ببریم؟

حال که شما متوجه شدید که چگونه شیمی کنکور را صد بزنیم، شاید خیلی از افراد به دنبال گرفتن درصد 100 نباشند و فقط می خواهند به یه درصد معقولی در این درس برسند. ما به این افراد تکنیک رمزی را پیشنهاد می کنیم. در این روش باید کتاب را با رمزهای مشخص بخش بندی کنید. به عنوان مثال برای “ح” برای مطالب حفظی.

سپس شروع کنند به حفظی ها و حل کردن چند مسئله و بعد شروع کردن به تست زدند. در زمان تست زنی شما نکات زیادی را یاد می گیرید و باید دفتر جداگانه برای یاداشت کردن نکات شیمی داشته باشید. در مرحله بعدی خواندن باید هر فصل را به تفکیک مطالعه کنید، ابتدا حفظی ها را با نکات آن بخوانید و بعد مفهومی-تکراری ها و در آخر مسئله آن را کار کنید. شما با این روش مطالعه کمک زیادی به خود می کنید و موجب می شوید تا مغز شما نیز در سر آزمون به صورت تفکیکی عمل کند.

شما با این روش ها می توانید به راحتی به نتیجه دلخواه خود برسید. با اجرای اصولی نکات گفته شده دیگر چگونه شیمی کنکور را صد بزنیم، یک رویا نیست. بلکه شما می توانید به سبک رتبه برتری ها بهترین نتیجه را از تلاش خود بگیرید.